Nasze Specjalizacje

Periodontologia

Leczenie periodontologiczne przyzębia zawsze jest poprzedzone kompleksową diagnostyką, w celu prawidłowego zaplanowania leczenia.
Obejmuje ono:

 • Leczenie wstępne, które ma na celu stworzenie podstaw do dalszych zabiegów leczniczych obejmujące instruktaż higieny jamy ustnej, skaling, czyli mechaniczne oczyszczenie powierzchni zębów, lakowanie bruzd i zagłębień, zmotywowanie pacjenta do szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej,
 • Leczenie podstawowe, może objąć analizę i korektę zgryzu, skaling poddziąsłowy*, root planning**, farmakoterapię, unieruchomienie stałe lub czasowe zębów oraz zabiegi chirurgiczne, leczenie zachowawcze, endodontyczne, protetyczne, ortodontyczne i implantologiczne. Wszystkie te etapy są przeprowadzane w naszym gabinecie. Jedynie leczenie ortodontyczne jest prowadzone przez specjalistów ortodoncji w gabinetach, z którymi ściśle współpracujemy.
 • Leczenie podtrzymujące następuje po właściwym leczeniu periodontologicznym i ma na celu zachowanie stanu tkanek przyzębia osiągniętego w wyniku poprzednich dwóch faz leczenia.

Scaling* – to mechaniczne i ultradźwiękowe oczyszczenie zębów i usuwanie złogów nazębnych (przede wszystkim kamienia nad- i poddziąsłowego). Zastosowanie aparatów ultradźwiękowych nie uszkadza powierzchni korzenia, i umożliwia dostanie się do trudno dostępnych miejsc, niszczy część bakterii, ma działanie utleniające oraz znacznie skraca czas zabiegu. Oczyszczenie zębów kończy piaskowanie i polerowanie przy użyciu szczoteczek i gumek oraz odpowiedniej pasty, która oprócz środków ściernych i polerowniczych zawiera fluor lub hydroksyapatyt zabezpieczający przed nadwrażliwością. Zabieg scalingu należy przeprowadzać systematycznie przynajmniej raz na pół roku.

W bardziej zaawansowanych stanach chorobowych, np. u pacjentów z czynną paradontozą stosowany jest root planning** – zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym, polegający na dokładnym wygładzeniu korzenia zębowego poddziąsłowo. Wspomagany farmakologicznie umożliwia optymalne leczenie kieszonek przyzębnych oraz znacznie redukuje ilość bakterii w kieszonkach dziąsłowych, pomagając zatrzymać dalszy rozwój choroby.

Chirurgia i implantologia

W naszym gabinecie przeprowadzamy:

 • zabiegi z zakresu implantologii
 • podniesienie dna zatoki
 • odbudowa kości
 • usuwanie zębów i usuwanie zatrzymanych zębów mądrości
 • resekcja wierzchołków korzeni zębów z retropreparacją (wsteczne wypełnienie wierzchołka)
 • zabiegi chirurgiczne na przyzębiu
 • pokrycie recesji
 • przeszczepy dziąseł

Implanty są uzupełnieniem najbardziej zbliżonym do utraconych naturalnych zębów. Implant (wszczep) łączy się z kością w taki sposób, że jest zdolny do podtrzymywania uzupełnień protetycznych, spełniających zarówno funkcje czynnościowe jak i estetyczne. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym lub sedoanalgezji wykonanej przez anestezjologa.

Przed zabiegiem implantacji standardowo zawsze jest wykonane badanie tomografii komputerowej, które umożliwia dokładne i bezpieczne zaplanowanie implantacji. W naszym gabinecie korzystamy z wysokiej klasy systemów implantologicznych:
Straumann, Dentsplay Sirona – Ankylos, NeoBiotech oraz Ostem.

Protetyka

Leczenie protetyczne można stosować w przypadkach gdy dojdzie
do utraty zęba, ząb ma nieprawidłową budowę lub nastąpi uraz czy
nadmierne jego starcie.

Nasz gabinet oferuje:

 • licówki, inlay, onley, pełno-ceramiczny i kompozytowy
 • korony i mosty protetyczne konwencjonalne i na tlenku cyrkonu
 • wkłady koronowo – korzeniowe
 • uzupełnienia protetyczne oparte na implantach
 • protezy szkieletowe klamrowe i bez klamrowe (zatrzaski, zasuwy).
 • protezy teleskopowe
 • protezy akrylowe
Endodoncja

Leczenie endodontyczne jest jednym ze sposobów postępowania w przypadku zapalenia, martwicy lub zgorzeli miazgi zęba, do których mogło dojść na skutek zaawansowanej próchnicy, urazu lub chorób przyzębia. Polega ono na usunięciu z komory i kanałów korzeniowych zęba zainfekowanej lub martwej miazgi, chemo-mechanicznym opracowaniu i poszerzeniu kanałów, dokładnym ich odkażeniu oraz wypełnieniu specjalnymi, neutralnymi dla organizmu materiałami.

Wykonujemy leczenie endodontyczne z najwyższą precyzją, z wykorzystaniem najnowszych technik i materiałów oraz mikroskopu zabiegowego i lup stomatologicznych.

Stomatologia zachowawcza

Domeną stomatologii zachowawczej jest zapobieganie oraz leczenie skutków najbardziej rozpowszechnionej choroby zębów – próchnicy. Należy pamiętać, że im wcześniej podejmie się leczenie tym będzie ono mniej skomplikowane i mniej kosztowne. Wczesne wyleczenie próchnicy pozwoli na uniknięcie bardziej skomplikowanych procedur stomatologicznych.

zachowawcza2
Stomatologia estetyczna

Piękny uśmiech, który przyczynia się do naszego dobrego samopoczucia, pozytywnej samooceny i pewności siebie, stał się atutem nie tylko w życiu prywatnym ale i zawodowym. Główną zaletą profesjonalnego wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym jest możliwość uzyskania znacznej zmiany koloru w krótkim okresie czasu. Przed przystąpieniem do wybielania, zęby są dokładnie oczyszczane (usunięcie kamienia, piaskowanie, polerowanie). Dziąsła zabezpiecza się specjalnym preparatem. Następnie na oczyszczone i osuszone powierzchnie zębów zostaje nałożony preparat wybielający. Jest to metoda znacznie szybsza od wybielania nakładkowego.

Profilaktyka i higienizacja

Profilaktyka stomatologiczna to pierwszy krok w radzeniu sobie z problemami próchnicy i paradontozy. Jej zadaniem jest przede wszystkim walka z płytką nazębną. Systematycznie przeprowadzane zabiegi profilaktyczne w gabinecie przez wykwalifikowane higienistki stomatologiczne, wraz z zastosowaniem przez pacjenta wskazówek dotyczących codziennej pielęgnacji, gwarantują zdrowe zęby i dziąsła, a tym samym piękny uśmiech, oszczędność cennego czasu i pieniędzy na leczenie. Ponadto badania naukowe wskazują na silny związek schorzeń jamy ustnej z chorobami ogólnoustrojowymi m.in. sercowo-naczyniowymi oraz metabolicznymi, dlatego profilaktyka stomatologiczna jest niezwykle ważna.

Stosujemy pełen zakres profesjonalnych zabiegów higienizacyjnych:

 • Instruktaż higieny jamy ustnej, z doborem odpowiednich przyborów
 • Profesjonalne oczyszczenie zębów oraz usuwanie kamienia
  nazębnego: skaling, piaskowanie, polerowanie
 • Tooth Mousse – „płynne szkliwo”, zabieg przywracający równowagę mineralną, dostarcza wysoko stężonego wapnia i fosforanów
 • Fluoryzacja – znosząca nadwrażliwość i zmniejszająca podatność na próchnicę
 • Lakierowanie – leczenie nadwrażliwości szyjek i korzeni zębowych

Pierwszoplanową rolę w leczeniu stomatologicznym zawsze odgrywa higiena jamy ustnej.

Profesjonalizm i wieloletnie doświadczenie - ADENTICA

Informacja o wpływie wykonywanej przez jednostkę organizacyjną działalności na zdrowie ludzi i na środowisko za 2022 rok

Specjalistyczny Gabinet Dentystyczny Adentica 

30-009 KRAKÓW, UL.ODROWĄŻA 52

Podstawa prawna: ustawa Prawo atomowe (Dz. U. 2021 r., poz. 1941) zgodnie z art. 32c pkt.2 

W związku z wykonywaną działalnością związaną z narażeniem na promieniowanie jonizujące informuję, że na podstawie wyników odczytów dawkomierzy indywidualnych stwierdzono, że pracownicy pracowni rtg nie otrzymali dawek przekraczających dopuszczalne przepisami prawa wielkości graniczne.

W 2022 roku nie odnotowano sytuacji awaryjnych dotyczących stosowania promieniowania jonizującego.

Działalność związana z realizacją procedur radiologicznych w Gabinecie „Adentica” nie wpływa na narażenie na promieniowanie jonizujące przekraczające poziom dawki granicznej dla osób z ogółu ludności, określonej w ustawie Prawo atomowe i powiązanych rozporządzeń.

Działalność prowadzona jest zgodnie obowiązującymi przepisami prawa, w tym ustawy Prawo atomowe (Dz. U. 2021 r., poz. 1941).

Działalność w minionych 12 miesiącach nie miała negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i na środowisko. Pracownia nie uwalnia do środowiska substancji promieniotwórczych.